W Polsce badania techniczne samochodu należy wykonywać raz w roku. Podczas wizyty na stacji kontroli pojazdów sprawdzany jest stan pojazdu w celu potwierdzenia, czy jazda z nim nie stanowi niebezpieczeństwa zarówno dla samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Co, jednak jeśli posiadamy auto, jednak nim nie jeździmy? Czy w takim razie samochód może stać bez przeglądu?

Jazda samochodem bez przeglądu?

Podczas przeglądu sprawdzane są:

  • oświetlenie,
  • sygnalizacja,
  • układ hamulcowy,
  • zawieszenie,
  • opony i koła,
  • silnik,
  • karoseria i elementy zewnętrzne,
  • układ wydechowy,
  • układ kierowniczy,
  • wyposażenie dodatkowe.

Wszystkie te aspekty mają kluczowe znaczenie podczas jazdy, dlatego tak ważny jest ich regularny przegląd. Bez przeglądu nie powinniśmy poruszać się po drogach publicznych. O ważny przegląd zadbać należy przede wszystkim, gdy samochodem zamierzamy wybrać się w długą podróż np. na Słowację. Musimy wziąć ze sobą także wszystkie najważniejsze dokumenty i pamiętać o zakupie winiety Słowacja.

Jazda samochodem bez przeglądu jest niezgodna z prawem. Gdy kierowca podczas jazdy zostanie zatrzymany na kontrolę policyjną, zostanie ukarany mandatem. Co więcej, jeśli stan pojazdu nie będzie spełniał podstawowych wymagań technicznych, może zostać wycofany z ruchu. Kierowcy powinni więc pamiętać o regularnych przeglądach technicznych, nie tylko ze względu na konsekwencje związane z brakiem przeglądu, lecz przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo. Niesprawny pojazd to zagrożenie nie tylko dla samego kierowcy i pasażerów, lecz przede wszystkim dla innych uczestników ruchu – kierowców, pieszych i rowerzystów.

Czy można sprzedać samochód bez przeglądu?

Sprzedaż samochodu bez przeglądu w Polsce jest jak najbardziej możliwa, jednak chętnych na zakup auta bez przeglądu nie ma zbyt wielu. Kupując samochód, kierowcy chcą nabyć w pełni sprawny pojazd, którym zaraz po zakupie będą mogli poruszać się po ulicach. Samochód bez przeglądu stanowi jedną, wielką niewiadomą, a jego zakup wiąże się z dużym ryzykiem. Gdy jednak zdecydujemy się na zakup takiego auta, obowiązek przeprowadzenia badania technicznego spoczywa na nowym właścicielu. Auta na sprzedaż nieposiadające przeglądu technicznego znacznie zmniejszają swoją atrakcyjność, dlatego przed przystąpieniem do sprzedaży, warto je wykonać. Badanie samochodu osobowego to koszt jedynie 99 zł. Więcej zapłacić muszą kierowcy posiadający auta z instalacją LPG. W tym przypadku za badanie zapłacić należy 162 zł. Gdy przegląd zostanie wykonany 30 dni po terminie, kierowcy za badanie techniczne muszą zapłacić dwukrotność stawki bazowej.

Kiedy samochód nie przejdzie przeglądu?

Niestety, nie wszystkie auta poruszające się po polskich drogach, przechodzą przegląd techniczny. Najczęstszymi przyczynami są: niesprawny układ hamulcowy, problemy z oświetleniem, zła geometryka kół lub uszkodzone opony, zużyte lub uszkodzone zawieszenie czy problemy z układem kierowniczym. Gdy auto nie przechodzi badania, kierowcy wręczany jest tzw. protokół z kontroli, na którym wypisane są wszelkie usterki, które należy naprawić. Kierowca ma 30 dni na ich naprawę i na ponowne zgłoszenie się na badanie. W tym czasie pojazd nie powinien być dopuszczany do ruchu.

Autor

Tomasz Goban
Tomasz Goban
Jest doświadczonym redaktorem serwisu motoryzacyjnego. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Barbara jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *