O tym jak negatywny wpływ na wygląd, a także sprawność auta mają zmienne warunki atmosferyczne nie trzeba raczej nikomu przypominać. Wśród „zagrożeń” czyhających na samochód, motor, skuter czy też motocykl wymienić możemy nie tylko korozję, ale również blaknięcie koloru i niszczenie opon, a to jedynie początek listy. Nic więc dziwnego, że coraz większa ilość zmotoryzowanych decyduje się na budowę garażu zwiększającego ochronę i bezpieczeństwo posiadanych maszyn.

Na przestrzeni ostatnich lat da się zauważyć, że pomimo licznie dostępnych alternatyw to właśnie garaż drewniany cieszy się największą popularnością, dlatego też dziś wraz z Ogrodolandią postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu czy dobra sława garażu drewnianego jest w pełni uzasadniona. Zastanawiasz się jak samodzielnie zbudować garaż drewniany i w jakich przypadkach lepszym wyjściem jest zakup gotowego projektu? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Garaż drewniany – dlaczego jest lepszy niż garaż blaszany i garaż murowany?

Choć licznych zwolenników, którzy nie zamieniliby go na żaden inny ma zarówno najtańszy z możliwych rodzajów, a więc garaż blaszany, jak i garaż wykonany z bloczków betonowych, to mimo wszystko to właśnie garaże drewniane są jedną z najczęściej wybieranych opcji. Dlaczego to właśnie garaż drewniany króluje na polskich posesjach? Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać wśród jego licznych zalet.

Za tym aby zbudować garaż drewniany przemawiają następujące zalety:

• energooszczędność – garaże murowane oraz blaszki wymagają dodatkowego ocieplenia np. za pomocą wełny mineralnej. Drewniany garaż za to odznacza się bardzo dobrymi właściwościami izolującymi, tak więc wahania temperatur nie będą w nim aż tak odczuwalne;
• rozmaitość form – jeżeli potrzebujesz garaż z pomieszczeniem gospodarczym lub też taki z wiatą, to właśnie garaż z drewna będzie najlepszym wyborem. Projekt garażu drewnianego możesz bowiem z łatwością dopasować do swoich specyficznych potrzeb oraz możliwości finansowych;
• czas budowy – garaże z drewna buduje się znacznie szybciej niż modele murowane, a gotowy projekt garażu drewnianego np. ze sklepu Ogrodolandia może stanąć na naszej działce już w ciągu max. 2 dni;
• względy ekonomiczne – garaż drewniany jest znacznie tańszy niż garaż murowany, a jednocześnie wygląda znacznie lepiej niż ten wykonany z blachy trapezowej;
• estetyczny wygląd garażu drewnianego – dzięki naturalnemu wyglądowi drewno potrafi znakomicie wpisać się w otoczenie, a fakt, że można urozmaicić jego wygląd za pomocą farby sprawia, że każdy drewniany garaż może być jedyny w swoim rodzaju i dopasowany do stylu jaki prezentuje bryła domu;
• trwałość – przy odpowiedniej (i co równie ważne regularnej) konserwacji garaż drewniany będzie bez obaw spełniał swoje zadanie nawet przez kilkadziesiąt lat. Wystarczy po prostu pamiętać o tym by impregnować drewno, z którego wykonana jest konstrukcja garażu;

Dobrze wykonany garaż drewniany może stanowić ozdobę działki

Ile kosztuje budowa garażu drewnianego?

Czy da się zbudować garaż drewniany niskimi kosztami? Dla chcącego nic trudnego, jednak nie spodziewaj się tutaj wydatku sięgającego kilkaset złotych…

Konstrukcja z drewna z pewnością pochłonie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, oczywiście o ile na swojej drodze nie napotkasz dodatkowych i trudnych do przewidzenia przeszkód, które mogłyby zwiększyć kwotę ostateczną, na którą składa się m.in. projekt, budowa garażu oraz jego montaż.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że to właśnie garaż drewniany jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jeżeli jednak nie masz doświadczenia w budowie tego typu konstrukcji, to lepiej wybierz jedno lub dwustanowiskowy garaż drewniany od znanego producenta oferującego gotowe projekty.

Projekt garażu drewnianego – jakich formalności trzeba dopełnić?

Czy każda osoba, która ma zamiar rozpocząć budowę garażu drewnianego na swojej działce może zrobić to w dowolnie wybranym momencie i bez dodatkowych zezwoleń? Zapewne domyślasz się czym mogłaby zaskutkować taka praktyka, z tego też względu kwestię tą regulują zapisy Prawa budowlanego.

Jeżeli konstrukcja garażu drewnianego zajmuje powierzchnię większą niż 35 m2, wówczas konieczne jest uzyskanie pozwolenia na jego budowę. Jeśli wymiary garażu są mniejsze niż wskazane, odległość od garażu do granicy sąsiada wynosi więcej niż 4 m, a dodatkowo zacienienie rzucane przez garaż nie wykracza poza granice działki, to ciąży na Tobie jedynie obowiązek, aby zgłosić zamiar budowy do stosownego organu administracyjnego np. do starostwa.

Zgłoszenie budowy garażu drewnianego – niezbędne dokumenty

  • projekt budowlany;
  • mapa do celów projektowych;
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na rozmaite cele budowlane;
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bądź też decyzja o warunkach zabudowy;
Obejrzyj jednostanowiskowe garaże drewniane z oferty Ogrodolandii

Budujemy drewniany garaż: 5 najważniejszych kroków

Przygotowanie podłoża

Pierwszym krokiem jest oczywiście przygotowanie właściwego podłoża, którego wymiary powinny zostać optymalnie dopasowane do planowanego rozmiaru garażu z drewna. Doskonałym wyborem będzie wylewka betonowa (choć poleca się też kostkę brukową) o grubości 10-15 cm, którą pokrywa się wyrównane, utwardzone i odeskowane podłoże.

Impregnowanie elementów konstrukcyjnych

Garaż drewniany wymaga dodatkowego wsparcia w postaci pokrycia całej jego powierzchni impregnatem zabezpieczającym przed wilgocią, grzybami oraz pleśnią. Warto się tym zająć już na samym początku jeszcze przed rozpoczęciem składania garażu, gdyż w ten sposób można dokładnie pokryć farbą wszystkie elementy i ewentualnie na późniejszym etapie budowy wiaty i garażu nanieść niezbędne poprawki. Jeżeli garaż jest wykonany z deski boazeryjnej sosnowej impregnowanej czy innego gatunku drewna opisywany krok można oczywiście pominąć i w zamian upewnić się np. czy wybór bramy garażowej jest odpowiedni.

Montaż szkieletu konstrukcji ścian garażu drewnianego

Do uprzednio przygotowanej posadzki za pomocą kotew metalowych należy przymocować podwaliny wychodzące nieco poza lico fundamentu bądź też ustawione równo ze ścianami (o ile to możliwe). Następnie przychodzi pora na montaż słupów ścian połączonych z podwaliną gwoździami lub kątownikami oraz montaż zestrzałów, po czym płynne przejście do wykonywania otworów na drzwi, okna wraz z bramą dwuskrzydłową.

W ostatniej części zakłada się obiciówkę – budujące ściany wewnątrz oraz zewnątrz odeskowanie, które dodatkowo można wzmocnić za pomocą listewek wykończeniowych.

Stworzenie konstrukcji dachu

Dach dwuspadowy, a może dach płaski? Projekt garażu drewnianego dopuszcza oba rozwiązania. W przypadku tego pierwszego prace należy rozpocząć od montażu krokwi oraz jętek tworzących szkielet dachu dwuspadowego. Następnie przechodzimy do wykonania pokrycia dachu, które nie obejdzie się bez warstwy izolacji z wełny mineralnej oraz foli paroizolacyjnej.

Na opisanej warstwie należy zamontować odeskowanie oraz łaty, a całość wieńczy się pokryciem dachowym. Dach może być wykończony dachówką, jak i również papą, blachodachówką czy też cieszącym się dużą popularnością rozwiązaniem jakim jest gont bitumiczny. Warto pamiętać także o orynnowaniu z wykorzystaniem rynien PVC – ich montaż zapewni skuteczne odprowadzanie wody poza drewniany garaż.

Ostatnie szlify – prace wykończeniowe

Po zakończeniu samodzielnego montażu można przystąpić do ostatniego etapu prac, a więc tzw. wykończeniówki. To właśnie wtedy następuje montaż bramy wjazdowej, okien oraz drzwi, jak i również poprawiane wszelkich niedoskonałości i uzupełniane ubytków, o które podczas budowy i samodzielnego montażu obiektu jakim jest garaż drewniany nietrudno.

Drewniany garaż z pomieszczeniem gospodarczym to bardzo funkcjonalne rozwiązanie

Co zrobić, gdy zbudowanie garażu drewnianego okazuje się być zbyt ambitnym zadaniem?

Po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami dotyczącymi tego jak tanio zrobić garaż drewniany dwustanowiskowy (bądź też taki na jeden samochód) Twój zapał do pracy nieco osłabł? To jeszcze nie powód, aby po raz kolejny odkładać decyzję o postawieniu obok domu garażu drewnianego! Własnoręczna budowa garażu nie należy do najprostszych zadań, dlatego też wszystkich strapionych śpieszymy poinformować, że istnieje alternatywne rozwiązanie.

Dwustanowiskowy garaż drewniany jest idealny dla wymagających

Gotowe garaże drewniane wysokiej jakości – który sklep online oferuje bogaty wybór?

Chcesz, aby wybrany przez Ciebie garaż drewniany odpowiadał Twoim specyficznym wymaganiom, był funkcjonalny i jednocześnie pasował do stylu prezentowanego przez bryłę domu? Miłośnikom naturalnego i wytrzymałego materiału jakim jest drewno polecamy aktualnie dostępną kolekcję garaży dostępnych w sklepie Ogrodolandia.

Istniejący już od wielu lat multibrand w tym sezonie postawił przede wszystkim na garaże drewniane w rozmaitych odsłonach. Odpowiedni projekt znajdą tutaj dla siebie zarówno osoby poszukujące wolno stojącego garażu drewnianego wyposażonego w pomieszczenie gospodarcze, jak i ci którzy potrzebują garaż drewniany z wiatą.

Autor

Tomasz Goban
Tomasz Goban
Jest doświadczonym redaktorem serwisu motoryzacyjnego. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Barbara jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *