Mimo że umowy leasingu obecne są w polskim ustawodawstwie już od czasów transformacji gospodarczo-politycznej lat 90., to jednak wciąż wiele osób nie wie, czego dotyczy taka usługa. Dzisiaj rozwiejemy wiele wątpliwości osób, które wahają się, czy wziąć auto w leasing, rzucając nieco światła na ten złożony temat.
Na czym polega leasing samochodu?
W istocie leasing łączy w sobie niejako dwie umowy. Z jednej strony przypomina dzierżawę, z drugiej jednak posiada wiele cech kredytu. Nadrzędnym jej celem jest sfinansowanie samochodu bez prawa do nabycia pojazdu w trakcie trwania umowy leasingu. Drugim ważnym (opcjonalnym) celem leasingu jest nabycie samochodu po zakończeniu umowy. Mówiąc jaśniej, firma leasingowa zobowiązuje nas do regularnych wpłat (rat) przez cały okres trwania umowy. W zamian za nawet niewielkie opłaty, możemy korzystać z udogodnień niekiedy naprawdę luksusowych pojazdów, na których pełny zakup nie byłoby nas stać. Dlaczego jeszcze, mimo obowiązku systematycznego uiszczania opłaty, leasing jest tak opłacalny?
Weźmy na tapet sytuację rolnika, który potrzebuje kosztownej maszyny jedynie raz w roku. Nie chce generować kosztów w gospodarstwie, wynikających m.in. z cyklicznej konserwacji maszyny czy wymiany wyeksploatowanych części. Może więc zawrzeć z dealerem maszyn rolniczych umowę leasingową na czas żniw, płacąc jedynie za użytkowanie sprzętu. Jeśli po tym czasie stwierdzi, że chce na stałe zatrzymać maszynę, np. prasę, z dużym prawdopodobieństwem kupi taki sprzęt po okazyjnej cenie. Oczywiście później już sam musi zadbać o wymianę zepsutych czy wyeksploatowanych części, ale dziś to nie problem, bo sprawdzone oryginalne części zamienne do nawet do prasy może kupić, choćby online, w tym sklepie: https://sklep.edmasz.pl/4334-czesci-do-prasy-sipma.
Jak widzimy, leasing oferuje nam:
- brak opłat związanych z utrzymaniem pojazdu, w tym opłat OC, AC czy wymiany części,
- stałe koszty użytkowania samochodu,
- możliwość wykupienia pojazdu po zakończonej umowie w atrakcyjnej cenie,
- elastyczniejsza forma opłat ratalnych niż w przypadku standardowego kredytu,
- szeroka gama nowoczesnych i luksusowych pojazdów dostępnych w konkurencyjnej cenie.
Zalety leasingu nie tylko są uzależnione od naszych możliwości finansowych czy doskonale dopasowanej oferty, ale przede wszystkim od tego, czy podpisujemy umowę indywidualnie jako osoba prywatna, czy chcemy wziąć leasing na firmę.
Na czym polega leasing samochodu na firmę?
Niewątpliwą zaletą leasingu wziętego na firmę jest to, że możemy w atrakcyjny cenowo sposób stworzyć firmową flotę, niwelując pokaźne koszty wstępne kredytu na zakup aut. Co więcej, wielu przedsiębiorców korzysta w przypadku leasingu z możliwości odliczenia za to VAT-u. Firma leasingowa wystawia fakturę, którą możemy uwzględnić w rozliczeniach firmowych, zyskując tym samym spore korzyści finansowe.
Firma, u której chcemy wziąć w leasing samochód, często sprawdza przedsiębiorcę pod kątem jego wypłacalności i wiarygodności. Dlatego często firma musi co najmniej przez pół roku prosperować na rynku, by zyskać korzystną umowę leasingu. Czego jeszcze wymaga się od przedsiębiorcy?
- deklaracji podatkowych, w tym PIT-5, PIT-36, CIT-2, CIT-8,
- zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami czy składkami ZUS,
- umowę spółki,
- wpisu do KRS,
- zaświadczeń o REGON i NIP,
- wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
- kserokopii dowodu osobistego.
Jak widzimy, jest to szereg dokumentów. Jednakże warto skorzystać z tej opcji, gdyż – podkreślmy to jeszcze raz – firmy oferujące leasing są o wiele bardziej elastyczne i skłonne do negocjacji niżli wielkie banki oferujące kredyt.
Autor
- Jest doświadczonym redaktorem serwisu motoryzacyjnego. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Barbara jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.
Latest entries
- Nasze komentarze18 czerwca, 2024Leasing czy wynajem samochodu?
- Analizy i raporty specjalne11 czerwca, 2024Jakie OC?
- Analizy i raporty specjalne4 czerwca, 2024Suzuki Burgman 400 czy 650?
- Nasze komentarze28 maja, 2024Jakie żarówki do kierunkowskazów?